Pääsisältö
Hämäläinen, Tuukka, Rautalahti, Heidi

Grimmin saduista Controliin — Esseitä pelien ja kirjallisuuden rajalta

Grimmin saduista Controliin

Esseitä pelien ja kirjallisuuden rajalta

Hinta nyt16,00 €
(14,10 € alv 0 %)

Kuvaus

Grimmin saduista Controliin käsittelee digitaalisten pelien ja kirjallisuuden monisyistä suhdetta - klassikoista kulttiteoksiin, Lovecraftista Dark Soulsiin ja Dyyni-kirjoista Dune-peliin.

Kirjat ja pelit asetetaan usein vastakkain: nuoret eivät lue tarpeeksi ja pelaavat liikaa. Tämä keinotekoinen vastakkainasettelu jättää huomaamatta kirjoja ja pelejä yhdistävät tekijät.

Digitaaliset pelit ovat 2020-luvun alussa paljon muutakin kuin kilpailua, suorituksia tai e-urheilua. Pelit ovat kehittyneet monipuolisiksi tarinankerronnan välineiksi, jotka ammentavat runsaasti vaikutteita myös kirjallisuudesta.

Teos valottaa kirjallisuuden ja pelien suhdetta tarkastelemalla pelejä, jotka perustuvat kirjoihin tai kirjasarjoihin. Mitä kirjojen tarinoille, hahmoille, maailmoille ja tyylilajeille tapahtuu, kun ne muovataan uuteen, interaktiiviseen kerronnan muotoon?

Yhdeksänhenkiseen tekijäjoukkoon kuuluu niin kirjailija, toimittaja, tutkija, pelikääntäjä kuin runoilijakin. Moniäänisen esseeteoksen ovat toimittaneet kirjailija Tuukka Hämäläinen ja tutkija Heidi Rautalahti.

Teoksessa mukana:
Tuukka Hämäläinen
Joonatan Itkonen
Heli Koponen
Aleksi Kuutio
Senja Littman
Esa Mäkijärvi
Aura Nurmi
Heidi Rautalahti
Jani Saxell

Muut formaatit tai variantit

Määrä

Lukumäärä
E-kirja, EPUB
Heti ladattavissa

Nimeke
Grimmin saduista Controliin — Esseitä pelien ja kirjallisuuden rajalta
Tekijät
Hämäläinen, Tuukka (Toimittaja)
Rautalahti, Heidi (Toimittaja)
Tuotetunnus
9789518876451
Tuotemuoto
E-kirja, EPUB
Ilmestymispäivä
15.6.2022

Kustantaja
Jalava
Painos
2022
Julkaisuvuosi
2022
Kieli
suomi
Tiedostoformaatti
EPUB
Suojaustapa
Vesileima
Sivumäärä
200
Tuoteryhmät
E-kirjat
Tietokirjallisuus
Kaikki
Kirjastoluokka
79.81 Pelit

Lukemisen keinot

  • Ei tietoa siitä, voiko ulkoasua mukauttaa
  • Ei kokonaan luettavissa ruudunlukuohjelmalla tai pistenäytöllä
  • Ei tietoa äänitteistä

Vaaratekijät

  • Ei vaaratekijöitä

Suosittelemme myös näitä kirjoja: