Puiston penkkiä ja sillä istuvaa miestä lähestyy koira, joka esittäytyy Gottfriediksi. Se on ajatellut ottaa itselleen ihmisen. Kun löyhistä järjestelyistä on sovittu, mies ja koira alkavat keskustella.
Keskusteluja Gottfried-koiran kanssa on autofiktiivinen esikoisteos, jossa mies ja koira vaihtavat ajatuksia nykyajan työelämästä ja ihmisen luonteen heikkouksista, vanhoista kameroista ja James Bondista, pölystä ja universumista - sekä unettomuudesta ja rohkeudesta, kuolemasta ja ystävyydestä. Lempeässä sielujen sympatiassa syntyy oivalluksia.
Jarmo Lehtinen on 60-vuotias esikoiskirjailija ja harrastajavalokuvaaja. Gottfried-koiran ja sen ihmisen jaaritusten kirjaaminen oli Lehtiselle uusi, tajuntaa laajentava kokemus, johon 35-vuotinen työura journalismin ja viestinnän parissa antoi tuskin lainkaan tukea.
|
E-kirja, 2020 EPUB |
17,95 €
|
| Nimeke | Keskusteluja Gottfried-koiran kanssa |
|---|---|
| Tekijät | Lehtinen, Jarmo (Kirjoittaja) Pitkänen, Jukka (Lukija) |
| Tuotetunnus | 9789518848199 |
| Tuotemuoto | Äänikirja |
| Ilmestymispäivä | 13.11.2020 |
| Kustantaja | Art House |
|---|---|
| Painos | 2020 |
| Julkaisuvuosi | 2020 |
| Kieli | suomi |
| Tiedostoformaatti | MP3 |
| Suojaustapa | Vesileima |
| Kesto | 2t 14m 0s |
| Tuoteryhmät | Äänikirjat Kaikki |
| Kirjastoluokka | 84.2 Suomenkielinen kertomakirjallisuus |