Pääsisältö
Gustafsson, Joonas

Salamanteri säilykepurkissa — Elämää eksoottisten eläinten auttajana

Salamanteri säilykepurkissa

Elämää eksoottisten eläinten auttajana

Hinta nyt34,00 €
(29,96 € alv 0 %)

Kuvaus

Haisukonna sairaalan keittiössä.
Tarantula mustikkavarvikossa.
Lisko elokuvateatterin vessassa.

*

Kun työnä on auttaa eksoottisia eläimiä, eteen tulee myös paljon merkillisiä tilanteita ja outoja tapauksia. Lisko matkustaa Suomeen rekka-auton lastissa, rantakäärme munii uima-altaan tekniseen tilaan, helsinkiläinen lampi täyttyy kultakaloista.

Salamanteri säilykepurkissa kertoo näistä ja monista muista tapauksista, joissa eksoottinen eläin on joutunut pulaan. Yksittäisten tarinoiden kautta esiin piirtyvät myös se ilmiöt, joista ei julkisuudessa usein puhuta. Eläimiä hamstrataan, ja joskus vaikeaksi osoittautuneista lemmikeistä yritetään päästä eroon vapauttamalla ne luontoon.

Värikkäiden tapausten myötä valottuvat myös eläinten kanssa työskentelevien asiantuntijoiden verkostot, eläinsuojeluun liittyvien lakien kiemurat ja ihmisten asenteet eläimiin.

* * *

JOONAS GUSTAFSSON on työskennellyt eksoottisten eläinten parissa jo yli 30 vuotta. Hän on vapaaehtoinen eläintensuojelija, jonka erikoisalaa on herpetologia – matelijoiden ja sammakkoeläinten tuntemus. Hän on omistanut elämänsä aikana satoja eläimiä ja auttanut löytämään uuden, hyvän kodin vielä suuremmalle määrälle.

E-kirja, EPUB
Tulossa 12.4.2027

Nimeke
Salamanteri säilykepurkissa — Elämää eksoottisten eläinten auttajana
Tekijät
Gustafsson, Joonas (Kirjoittaja)
Tuotetunnus
9789524141475
Tuotemuoto
E-kirja, EPUB
Ilmestymispäivä
12.4.2027

Kustantaja
Art House
Painos
1. painos, 2027
Julkaisuvuosi
2027
Kieli
suomi
Tiedostoformaatti
EPUB
Suojaustapa
Vesileima
Tuoteryhmät
Tulossa
Tietokirjat
Kirjastoluokka
99.1 Elämäkerrat. Muistelmat
Avainsanat
lemmikit, eksoottiset eläimet, matelijat, herpetologia, eläintensuojelu, ammatilliset muistelmat, muistelmat, sammakkoeläimet

Lukemisen keinot

  • Ei tietoa siitä, voiko ulkoasua mukauttaa
  • Ei kokonaan luettavissa ruudunlukuohjelmalla tai pistenäytöllä
  • Ei tietoa äänitteistä

Vaaratekijät

  • Ei vaaratekijöitä

Suosittelemme myös näitä kirjoja: